The Final Ranking for 2018 season

  • Based on the best of 3 legs
  • The final rank will be also based on the best of 3 legs which a swimmer gained. If the accumulation points are the same between swimmers, the winner is determined based on the performance(s) of the same competition(s) which they participated.  The champion trophy will be awarded during the 1st Leg of 2019 season.
  • The ranking is based on Merit Distance of each leg, a swimmer participated.  i.e  PDOWSC - 2000m, KTPOWSC - 3800m, PDOWSC II - 3000m, Perhentian 4000m
  • Age is counted based on the date of the 1st leg 4th Feb 2018.
  • ** - denote joined winner,  * - denote winning by head to head
AGE GRP NAME EVENTS PTS
Female 13 - 19 SYAHIRA IDRA BINTI SAMSUL 3/3 240
2 MIMI ADRIANA LEE 2/2 200
3 CLOE DOMINICHINI* 2/2 180
  NUR SYAMIERA NATASYA BINTI ROHISSYAM 2/2 180
  NUR AMIRAH KHAMARUL BAHARAIN 2/2 110
  NURAINA NAZIHA  1/1 100
  NUEREYN SYAZA CAMELYA BINTI SHAHRIMAN 1/1 80
  HANNAH BINTI KAMARUZAMAN 1/1 70
  LING CHUA MIN 1/1 60
  CHUA MIN LING 1/1 60
  DIYA AISHA BINTI SARIZAL YUSMAN 1/1 50
  LEONG WEN MIIN 1/1 30
  PUTERI HANNAH YASMIN BINTI AMRAN 1/1 20
  NURDAMIA QAISARA BINTI NOH 1/1 10
Female 20-29 HOH HUI SHAN** 2/2 200
joined champ NUR IMAN NABILAH MOHAMAD NOOR AZLAN** 2/2 200
3 AMIRA OTHMAN 2/2 140
  NURSYAZWANI MUKHTAR 2/2 130
  ADILAH ALI 2/2 110
  EMILY ZAPINSKI 1/1 100
  ALICE ROSE 1/1 90
  CHAN YEN 1/1 90
  ELLE CHANG PUI YAN 1/1 90
  MAAIKE MCKERNAN 1/1 90
  MADIHAH MD SALEH 2/2 90
  ABIGAIL CHOO ERN SHER 1/1 80
  JOYCE TIEW SHU XIAN 1/1 80
  RABIATUL AIISYAH MUHAMMAD 1/1 80
  YAP EI LEEN 1/1 80
  HANI FILZAH HUSNI 1/1 60
  KHAIRIYAH ABDUL RAHMAN 1/1 60
  MAS LIZA MASLAN 1/1 50
  SEOW YEN YI 1/1 20
  MARELYN TELUN DANIEL 1/1 10
Female 30-39 JESSIE WONG 3/3 300
2 BEVERLY CHONG MIN YEN 3/3 280
3 NATISHA NAJME KHIR 3/5 230
  CLARA CHUNG LAI SZE 2/2 190
  NORAZIMIMAH ABDULLAH 2/2 130
  LAURA TANNA 2/2 120
  NUR SYAZLINA ROSLI 2/2 100
  LAURA SANDBERG 1/1 90
  ALYCE OOI LEE TZE 1/1 80
  EMILY WANG 1/1 80
  MIMI MUNRO 1/1 80
  CLAIRE HAWKINS 1/1 70
  LU YEE PING 1/1 70
  NOR JUNAIDA JUSOF 1/1 70
  JANICE CHAN TZE PEI 1/1 60
  ROSELIZA TAMAM 1/1 60
  STEPHANIE WELLER 1/1 60
  ESMEE ANIZA MOHAMED 1/1 50
  LIM CHING FUNG 1/1 50
  JESSY LIEW 1/1 40
  NINI DAMAYANTI SINGGIH WIJOSENO 1/1 40
  TOO YI HOONG 1/1 40
  CHAI KHAI WOON 1/1 30
  POON WEI LENG 1/1 30
  YAP PIN FOONG 1/1 30
  MICHELLE LOOI MEI YAN 1/1 20
  NOR HANA BINTI DINYATI 1/1 20
  NURELAHAJARAHA  1/1 20
  LEE MEI YEN 1/1 10
Female 40-49 CHEAH MEI LING 3/3 260
2 ANGELIA ONG 2/2 200
3 LAUREN EVANS** 1/1 100
3 MIOW CHIN** 1/1 100
  HENG AI YIN 2/2 90
  HOLLY JANE HEARSEY 1/1 90
  MING MAY CHAN 1/1 90
  ABRIZAH BINTI HASHIM 2/2 80
  ANG CHIEW YEE 1/1 80
  JULIE ELIZABETH PLATT 1/1 80
  LIEW FEE KEOW 1/1 80
  JANICE WAN 1/1 70
  MUN PUI YEE 1/1 70
  CYNTHIA WANG 1/1 60
  ROBYN CORYTON 1/1 60
  LESLEY TAN 1/1 50
  VANESSA GOH BEE LING 1/1 50
  KELLIE ITOE 1/1 40
  VIV CHOA 1/1 40
  CHOO LI SHEN 2/2 40
  CHAN HWEE LING 1/1 30
  HEH SIANG NEE 1/1 30
  CATRIONA HUNTER 1/1 20
  LEAN GAIK MOOI 1/1 10
Female 50-59 LINDSEY CRUICKSHANKS 3/3 300
2 YASMIN SULEIMAN 3/4 270
3 GEERTRUIDA KNIJNENBURG 2/2 180
  LISA TANDY 1/1 100
  SZE TO YUEN YIN 1/1 90
  SIN SOW KUAN 1/1 80
  HUBERTINA MARIA NICOLAAS VAN OOSTRUM 1/1 70
  SUSHEELA PK  1/1 70
  SHEREEN ENG 1/1 60
  TEOH SIEW NGUK 1/1 40
       
       
AGE GRP NAME EVENTS PTS
Male 13-19 MUHAMMAD RAYYAN MUHAMMAD IQBAL 3/3 230
2 ADAM MUAIMIN FAHIZAM 3/3 210
3 AIMAN LEE 2/2 200
  LUCAS DOMINICHINI 2/2 170
  RYUSEI LAY LIT TSEN 2/2 170
  TEOH KAI XIANG 1/1 100
  ADAM ADNAN 1/1 90
  ESFAHAN BIN ROSTAM ZULKHAIRI 1/1 90
  LOO YUN TING 1/1 90
  AFEEF RAZZIQ SHAMSUL HAMIMI 2/2 80
  AHMAD THAQIF HUSNY SHAHROM 1/1 80
  MUHAMMAD HAIKAL BIN ADZMIR 1/1 80
  MUHAMMAD SYAMIER ISKANDAR BIN ROHISSYAM 1/1 80
  ARIEF ZUHAILY BIN ARMAN 1/1 70
  JONATHAN KON 1/1 70
  WINXEN CHANG 1/1 70
  MUHAMMAD HANIF BIN ADZMIR 1/1 50
  AHMAD HANAAEI BIN MOHD RAFIDI 1/1 40
  AHMAD YUSUF WILDAN ROSHARUDIN 1/1 40
  FARIS HAZREEN BIN JASYRI 1/1 30
  MOHAMMAD NAJMI MOHAMMAD HANIS 1/1 30
  DAANISH MUHAMMAD YADI 1/1 20
  MUHAMMAD HARRIS ISKANDAR 1/1 20
Male 20 - 29 IQMAL HAKIM 3/4 280
2 MOHAMAD SOLEHIN IDRIS* 3/3 220
3 ABDULLAH FAHMI IBRAHIM 3/5 220
  KHAIRUL NA'IM YA'AKUB 3/3 170
  SIMON TIEW HUNG LIANG 2/2 130
  IMRAN LUQMAN 1/1 100
  KHOR THING PHONG 1/1 100
  SAMUEL HALL 1/1 100
  YONG WUI VEN 1/1 100
  BENJAMIN LEWIS 1/1 80
  MUHAMMAD AFZAL FARHAN MOHD NOR 1/1 80
  MUHAMMAD ASYRAF ABDUL ONNY 1/1 80
  RICHMOND HO 1/1 80
  AHMAD TAUFIQ 1/1 70
  FARID RUMAIZEE BIN MOHD ZAILANI 2/2 70
  SHAUQIE AZIZ 1/1 70
  TAN CHEE KANG 1/1 70
  CHAN CHEE YEN 1/1 60
  LOW JIAN GIANG 1/1 60
  BOBBY CHAN 1/1 50
  HUNG FAI WONG 1/1 50
  MOHD FIRDAUS SAMSUDIN 1/1 50
  MUHAMMAD HANAFI MOHAMMAD NOH 2/2 50
  FAKHRUDDIN MOHAMAD SAUPE 1/1 40
  KIAN HENG LEE 1/1 40
  SYED OMAR ALJUNID BIN SYED ABDUL RAHMAD 1/1 40
  AZIM IMRAN BIN AZHARI 1/1 30
  THONG WING YEW 1/1 30
  MOHAMAD ZAIDAN AWANG 1/1 20
  MUHAMMAD ZULFAZLI BIN ZAKARIA  1/1 20
  CHIA ZI JIAN 1/1 10
  LIM CHIN CHEONG 1/1 10
  RAYMOND WONG CHOON KWANG 1/1 10
  YIP SAI MUN 1/1 10
Male 30-39 JOSE LUIS LARROSA 3/3 300
2 HISHAM HAMZAH 3/3 260
3 RADAT TASIM 3/3 210
  MOHAMAD FAIRUZ 2/2 120
  MUHAMMAD DIAHIDAYAT IDRIS 2/2 110
  RAZIF BIN KAMIL 2/2 110
  CHOO CHIN KEONG 1/1 100
  MOHD SABKI ARIFIN 2/2 100
  ROB WEST 1/1 100
  ABDUL HAFIZ BIN SALLEH 1/1 90
  KHAIRUDIN YAACOB 1/1 90
  MATHIEU AL KHARFAN 1/1 90
  ABDUL HAI SALLEH 1/1 80
  JIANG YIJIE 1/1 70
  JOSEPH GAN 1/1 70
  SAFARIZLIN ABU HASSAN 1/1 70
  AUZANI RIDZWAN 2/2 70
  ALEX LIM CHERN LOONG 2/2 60
  JACK MULLAN 1/1 60
  MOHD RODY SAZALI BIN MOHD RODZHI 1/1 60
  FIRDAUS FADLI NOORDIN 1/1 50
  KIN CHEONG CHEN 1/1 50
  MOHAMMAD FAISAL ABDUL GHANI 1/1 50
  SHEIKH MUHD RUSYDI SHAIKH HASSAN 2/2 50
  FABIAN BIN ANDRAW 1/1 40
  MOHAMAD ZUWAIRI 1/1 40
  TAN AUN YEONG 1/1 40
  LIM CHEE AUN 1/1 30
  MD NOORAZIZULHAKKIM MD YUSOFF 2/2 30
  MOHAMMAD FAIZAL AHMAT ZAINURI 1/1 30
  JASMAN BIN HARIS 1/1 20
  ROMAIN PATRICK NOEL BOTTIER 1/1 20
  SYED NIZAM AHMAD 1/1 20
  AMIR FARIZ 1/1 10
  CHEN KIN CHEONG 1/1 10
  ELDRED LEE SIA LIANG 1/1 10
Male 40-49 SAIFUL NIZAM BIN KAMAL ARIFFIN 3/4 250
2 RORIE MASSON 3/3 240
3 AMOS TAN WEE LEONG 2/2 200
  SEAH BAN KIAT 2/2 180
  EUGENE LOONG 3/3 160
  HAIRUL AZMAN BIN ASAR 3/3 160
  MUHAMMAD FAUZI OTHMAN 2/2 160
  ALLAN WONG 1/1 100
  SIMON COMPTON 1/1 100
  GERALD YONG KHIN CHUEN 1/1 90
  JASON CHIEW 1/1 80
  ALLAN LEE 1/1 70
  NG WOON YEN 1/1 70
  KENKENT NG KOK HIONG 1/1 60
  NG WENG KONG 1/1 60
  YAP CHUNG LI 1/1 60
  AUZANI RIDZWAN 1/1 50
  CHE WAN ABDULLAH BIN C W MOHAMAD 1/1 50
  DARREN BROWN 1/1 50
  TAN CHENG KOOI 1/1 50
  BERNARD SOH 1/1 40
  FARIS DAVIDSON 1/1 40
  LAY CHEE HWEE 2/2 40
  MUHAMMAD HUSNI HJ IBRAHIM 1/1 40
  RIDZWAN ARAHIM 1/1 40
  TEOH YEE THUAN 1/1 40
  LOW KHEE WAH 1/1 30
  PAULO BAFFA 1/1 30
  SHAMSUL HAMIMI RAHMAN 1/1 30
  WONG YIK LIN 1/1 30
  FAUZAN SAFIEE 1/1 20
  ROB FISHER 1/1 20
  TAI SIONG LEE 1/1 20
  FADZIR AZUAN MAHARI 1/1 10
  HO OON SENG 1/1 10
  MOH SEE KEANG 1/1 10
  MOHD AMRAN 1/1 10
Male 50-59 SERGE DOMINICHINI 3/5 300
2 STEPHEN JAMES JESTICO* 2/2 190
3 MUHAMAD UMAR SWIFT 3/3 190
  MOHAMED IZAM MOHAMAD YUSOF 3/3 190
  HIM CHONG 2/2 160
  TAN THEAN PENG 2/2 140
  WAH FIONG TAM 2/2 140
  SENG YEW NG 2/2 120
  KAR HING  LEONG 2/2 100
  KEVIN LOH 1/1 100
  SANDRO MATTEUCCI 1/1 100
  GYUTAEK OH 1/1 90
  MINSEOG YANG 1/1 90
  MOHAMMED SOFIAN ISMAIL 1/1 80
  RAJA ANNUAR JONAIDEE RAJA ADNAN 2/2 80
  ALVIN NEO 1/1 70
  ERNESTO CARLOS PUJAZON PATRON 1/1 70
  MARRIOTT, MICHAEL JOHN 1/1 70
  MOHD BAZLI JOHOR 1/1 60
  WIN JUAT OOI 2/2 60
  ZAIDI MOHAMAD 1/1 60
  FREDDIE TANG KOK WAH 1/1 50
  NG YEW HOCK 1/1 50
  SULAIMAN YAHYA 1/1 50
  TERENCE POON CHAU CHUN 1/1 50
  ADVANCE TAN SEN SEN 1/1 40
  BA BA NG 1/1 30
  TAN WAI LEONG 1/1 30
  LEONG KAR HING 1/1 20
  WEE SOON CHIT 1/1 20
  LEONG THIN CHEE 1/1 10
  STEVE HOLLOWAY 1/1 10
Male 60+ AW SENG MENG 3/3 290
2 STEPHEN HANN 3/4 280
3 MOHAMAD PAUZI ISMAIL 3/5 270
  YIM ENG FATT 2/2 150
  CHIN CHEE HOWE 2/2 120
  ZAINAL ABIDIN AIDID BIN OMAR AZADDIN 1/1 100
  KWOK SENG 1/1 90
  WONG YEW THO  1/1 70
  LEE KIT YEW 1/1 50

points earned from 5th Leg - Perhentian 4km

 

pos name pts
1 ADAM MUAIMIN FAHIZAM 100
2 MUHAMMAD RAYYAN MUHAMMAD IQBAL 90
3 AHMAD THAQIF HUSNY SHAHROM 80
4 AFEEF RAZZIQ SHAMSUL HAMIMI 70
  Male 20-29  
pos name pts
1 YONG WUI VEN 100
2 ABDULLAH FAHMI IBRAHIM 90
3 MUHAMMAD ASYRAF ABDUL ONNY 80
4 TAN CHEE KANG 70
5 CHAN CHEE YEN 60
6 MOHD FIRDAUS SAMSUDIN 50
7 FAKHRUDDIN MOHAMAD SAUPE 40
8 MUHAMMAD HANAFI MOHAMMAD NOH 30
9 MOHAMAD ZAIDAN AWANG 20
10 CHIA ZI JIAN 10
  Male 30-39  
pos name pts
1 CHOO CHIN KEONG 100
2 KHAIRUDIN YAACOB 90
3 KHAIRUL NA'IM YA'AKUB 80
4 SAFARIZLIN ABU HASSAN 70
5 MOHAMAD FAIRUZ 60
6 MOHAMMAD FAISAL ABDUL GHANI 50
7 SHEIKH MUHD RUSYDI SHAIKH HASSAN 40
8 MOHAMMAD FAIZAL AHMAT ZAINURI 30
9 SYED NIZAM AHMAD 20
10 MD NOORAZIZULHAKKIM MD YUSOFF 10
  Male 40-49  
pos name pts
1 AMOS TAN WEE LEONG 100
2 SAIFUL NIZAM KAMAL ARIFFIN 90
3 HAIRUL AZMAN ASAR 80
4 NG WOON YEN 70
5 YAP CHUNG LI 60
6 TAN CHENG KOOI 50
7 MUHAMMAD HUSNI HJ IBRAHIM 40
8 LOW KHEE WAH 30
9 FAUZAN SAFIEE 20
10 FADZIR AZUAN MAHARI 10
  Male 50-59  
pos name pts
1 SANDRO MATTEUCCI 100
2 GYUTAEK OH 90
3 MOHAMED IZAM MOHAMED YUSOF 80
4 ALVIN NEO 70
5 ZAIDI MOHAMAD 60
6 SULAIMAN YAHYA 50
7 ADVANCE TAN SEN SEN 40
  Male 60+  
pos name pts
1 MOHAMAD PAUZI ISMAIL 100
2 STEPHEN HANN 90

 

Female 13-19  
position Name point
1 . NURAINA NAZIHA  100
Female 20-29  
position Name point
1 . EMILY ZAPINSKI 100
2 . CHAN YEN 90
3 . ABIGAIL CHOO ERN SHER 80
4 . AMIRA OTHMAN 70
5 . HANI FILZAH HUSNI 60
6 . MAS LIZA MASLAN 50
7 . ADILAH ALI 40
8 . MADIHAH MD SALEH 30
9 . SEOW YEN YI 20
10 . MARELYN TELUN DANIEL 10
Female 30-39  
position Name point
1 . CLARA CHUNG LAI SZE 100
2 . LAURA SANDBERG 90
3 . NATISHA NAJME KHIR 80
4 . NOR JUNAIDA JUSOF 70
5 . ROSELIZA TAMAM 60
6 . NORAZIMIMAH ABDULLAH 50
7 . TOO YI HOONG 40
8 . YAP PIN FOONG 30
9 . NURELAHAJARAHA  20
Female 40-49  
position Name point
1 . CHEAH MEI LING 100
2 . HOLLY JANE HEARSEY 90
3 . JULIE ELIZABETH PLATT 80
4 . JANICE WAN 70
5 . CYNTHIA WANG 60
6 . VANESSA GOH BEE LING 50
7 . HENG AI YIN 40
8 . CHAN HWEE LING 30
9 . ABRIZAH BINTI HASHIM 20
Female 50-59  
position Name point
1 . LINDSEY FIONA  100
2 . SZE TO YUEN YIN 90
3 . YASMIN SULEIMAN 80
4 . SUSHEELA PK  70

 


Points Earned from 4th Leg - BMLROWS

3000M  Male  BMLROWSC 4th LEG    
Placing first name last name points
Age Group 10-19    
1 TEOH KAI XIANG 100
2 LOO YUN TING 90
3 MUHAMMAD RAYYAN MUHAMMAD IQBAL 80
4 JONATHAN KON 70
Age Group 20-29    
1 KHOR THING PHONG 100
2 IQMAL HAKIM ZAMANI 90
3 RICHMOND HO YONG CHAI 80
4 AHMAD TAUFIQ ABDUL RAHIM 70
5 FAHMI IBRAHIM 60
6 HUNG FAI WONG 50
7 KIAN HENG LEE 40
Age Group 30-39    
1 JOSE LUIS CHORRO 100
2 HISHAM HAMZAH 90
3 RAZIF KAMIL 80
4 RADAT TASIM 70
5 MOHAMAD FAIRUZ 60
6 KIN CHEONG CHEN 50
7 MOHAMAD ZUWAIRI MD. NOOR 40
8 ALEX CHERN LOONG LIM 30
9 MD NOORAZIZULHAKKIM YUSOFF 20
10 AMIR FARIZ ZAKARIA 10
Age Group 40-49    
1 ALLAN WONG 100
2 BAN KIAT SEAH 90
3 RORIE MASSON 80
4 ALLAN LEE 70
5 EUGENE LOONG 60
6 SAIFUL NIZAM 50
7 TEOH YEE THUAN 40
8 PAULO BAFFA 30
9 TAI SIONG LEE 20
10 MOHD AMRAN WAHAB 10
Age Group 50-59    
1 SERGE DOMINICHINI 100
2 MUHAMAD SWIFT 90
3 HIM CHONG 80
4 WAH FIONG TAM 70
5 SENG YEW NG 60
6 KAR HING LEONG 50
7 RAJA ANNUAR JONAIDEE RAJA ADNAN 40
8 WIN JUAT OOI 30
Age Group 60+    
1 STEVE HANN 100
2 KWOK SENG LEONG 90
3 MOHAMAD PAUZI ISMAIL 80
3000M FEMALE BMLROWSC  - 4th Leg   
Placing first last points
Age Group 20-29    
1 IMAN NABILAH AZLAN 100
Age Group 30-39    
1 JESSIE WONG TOH SHING 100
2 NATISHA NAJME KHIR 90
3 NORAZIMIMAH ABDULLAH 80
4 NUR SYAZLINA ROSLI 70
Age Group 40-49    
1 MIOW CHIN LIM 100
Age Group 50-59    
1 YASMIN SULEIMAN 100

Points Earned from 3rd Leg - PDOWSC II

    PDOWSC II - MALE    
Age Group 13 - 19
Overal Place Age Grp Place Name PTS  
1 1 Aiman Lee 100  
5 2 Adam Adnan 90  
20 3 Lucas Dominichini 80  
23 4 Winxen Chang 70  
26 5 Muhammad Rayyan Muhammad Iqbal 60  
47 6 Adam Muaimin Fahizam 50  
80 7 Ahmad Yusuf Wildan Rosharudin 40  
84 8 Mohammad Najmi Mohammad Hanis 30  
87 9 Muhammad Harris Iskandar 20  
99 10 Afeef Razziq Shamsul Hamimi 10  
         
Age Group 20 - 29
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
4 1 Samuel Hall 100  
18 2 Iqmal Hakim 90  
28 3 Benjamin Lewis 80  
38 4 Shauqie Aziz 70  
42 5 Mohamad Solehin Idris 60  
60 6 Simon Tiew Hung Liang 50  
71 7 Fahmi Ibrahim 40  
127 8 Khairul Na'im Ya'akub 30  
135 9 Farid Rumaizee Mohd Zailani 20  
142 10 Yip Sai Mun 10  
         
Age Group 30 - 39
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
2 1 Rob West 100  
10 2 Mathieu Al Kharfan 90  
12 3 Abdul Hai Salleh 80  
16 4 Joseph Gan 70  
27 5 Radat Tasim 60  
35 6 Mohd Sabki Arifin 50  
39 7 Tan Aun Yeong 40  
41 8 Lim Chee Aun 30  
48 9 Auzani Ridzwan 20  
50 10 Eldred Lee Sia Liang 10  
         
Age Group 40 - 49
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
14 1 Simon Compton 100  
15 2 Seah Ban Kiat 90  
19 3 Jason Chiew 80  
21 4 Rorie Masson 70  
22 5 Ng Weng Kong 60  
25 6 Darren Brown 50  
29 7 Faris Davidson 40  
34 8 Eugene Loong 30  
40 9 Rob Fisher 20  
46 10 Moh See Keang 10  
         
Age Group 50 - 59
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
6 1 Kevin Loh 100  
9 2 Stephen Jestico 90  
13 3 Serge Dominichini 80  
30 4 Ernesto Carlos Pujazon Patron 70  
31 5 Tan Thean Peng 60  
37 6 Freddie Tang Kok Wah 50  
43 7 Muhamad Umar Swift 40  
55 8 Ba Ba Ng 30  
56 9 Wee Soon Chit 20  
66 10 Steve Holloway 10  
         
Age Group 60+
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
70 1 Aw Seng Meng 100  
77 2 Stephen Hann 90  
91 3 Mohamad Pauzi Ismail 80  
114 4 Yim Eng Fatt 70  
165 5 Chin Cheehowe 60  
191 6 Lee Kit Yew 50  
         
         
    PDOWSC II - FEMALE    
Age Group 13 - 19
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
7 1 Mimi Adriana Lee 100  
45 2 Cloe Dominichini 90  
86 3 Syahira Idra Samsul 80  
136 4 Nur Amirah Khamarul Baharain 70  
192 5 Ling Chua Min 60  
         
Age Group 20 - 29
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
8 1 Nur Iman Nabilah Mohamad Noor Azlan 100  
59 2 Alice Rose 90  
76 3 Joyce Tiew Shu Xian 80  
98 4 Amira Othman 70  
173 5 Khairiyah Abdul Rahman 60  
         
Age Group 30 - 39
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
3 1 Jessie Wong 100  
11 2 Beverly Chong Min Yen 90  
32 3 Alyce Ooi Lee Tze 80  
33 4 Claire Hawkins 70  
65 5 Stephanie Weller 60  
109 6 Laura Tanna 50  
110 7 Nini Damayanti Singgih Wijoseno 40  
130 8 Chai Khai Woon 30  
134 9 Michelle Looi Mei Yan 20  
143 10 Natisha Najme Khir 10  
         
Age Group 40 - 49
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
17 1 Angelia Ong 100  
24 2 Ming May Chan 90  
36 3 Ang Chiew Yee 80  
44 4 Cheah Mei Ling 70  
58 5 Robyn Coryton 60  
75 6 Lesley Tan 50  
82 7 Viv Choa 40  
101 8 Choo Li Shen 30  
117 9 Catriona Hunter 20  
120 10 Lean Gaik Mooi 10  
         
Age Group 50 - 59
Overal Place Age Grp Place Name PTS #  
69 1 Lindsey Cruickshanks 100  
125 2 Yasmin Suleiman 90  

Points Earned from 2nd leg - KTPOWSC

  Kelab Tasik Putrajaya MOWS 3800M  
  MALE   13-19  
Age Grp Place Name pts
1 Aiman Lee 100
2 Lucas Dominichini 90
3 Muhammad Syamier Iskandar Bin Rohissyam 80
4 Ryusei Lay Lit Tsen 70
     
  MALE   20-29  
Age Grp Place Name Bib #
1 Imran Luqman 100
2 Iqmal Hakim 90
3 Muhammad Afzal Farhan Mohd Nor 80
4 Mohamad Solehin Idris 70
5 Low Jian Giang 60
6 Bobby Chan 50
7 Fahmi Ibrahim 40
8 Thong Wing Yew 30
9 Muhammad Hanafi Mohammad Noh 20
10 Raymond Wong Choon Kwang 10
     
  MALE  20-39  
Age Grp Place Name pts
1 Jose Luis Larrosa 100
2 Hisham Hamzah 90
3 Radat Tasim 80
4 Jiang Yijie 70
5 Jack Mullan 60
6 Mohd Sabki Bin Arifin 50
7 Muhammad Diahidayat Idris 40
8 Alex Lim Chern Loong 30
9 Jasman Bin Haris 20
10 Sheikh Muhd Rusydi Shaikh Hassan 10
     
  MALE  40-49  
Age Grp Place Name Bib #
1 Amos Tan 100
2 Rorie Masson 90
3 Saiful Nizam 80
4 Eugene Loong 70
5 Muhammad Fauzi Othman 60
6 Auzani Ridzwan 50
7 Bernard Soh 40
8 Shamsul Hamimi Rahman 30
9 Lay Chee Hwee 20
10 Hairul Azman Bin Asar 10
     
  MALE  50-59  
Age Grp Place Name pts
1 Serge Dominichini 100
2 Minseog Yang 90
3 Mohammed Sofian Ismail 80
4 Mohamed Izam Mohamed Yusof 70
5 Mohd Bazli Johor 60
6 Terence Poon Chau Chun 50
     
  MALE  60+  
Age Grp Place Name pts
1 Zainal Abidin Aidid Bin Omar Azaddin 100
2 Aw Seng Meng 90
3 Stephen Hann 80
4 Mohamad Pauzi Ismail 70
     
  FEMALE  13-19  
Age Grp Place Name Bib #
1 Mimi Adriana Lee 100
2 Cloe Dominichini 90
3 Nur Syamiera Natasya Binti Rohissyam 80
4 Syahira Idra Binti Samsul 70
     
  FEMALE  20-29  
Age Grp Place Name Bib #
1 Hoh Hui Shan 100
2 Maaike Mckernan 90
3 Rabiatul Aiisyah Muhammad 80
4 Adilah Ali 70
5 Nursyazwani Mukhtar 60
     
  FEMALE  30-39  
Age Grp Place Name Bib #
1 Jessie Wong 100
2 Beverly Chong Min Yen 90
3 Mimi Munro 80
4 Laura Tanna 70
5 Natisha Najme Khir 60
6 Esmee Aniza Mohamed 50
7 Jessy Liew 40
8 Nur Syazlina Rosli 30
     
  FEMALE  40-49  
Age Grp Place Name Bib #
1 Lauren Evans 100
2 Choo Li Sen 10
     
  FEMALE 50-59  
Age Grp Place Name Bib #
1 Lindsey Fiona Cruickshanks 100
2 Geertruida Knijnenburg 90

Points Earned from 1st leg - PDOWSC  I

MOWS Swimmers Ranking (Male) 

 

Male 13 - 19

 
rank Name Points
1 Ryusei Lay Lit Tsen 100
2 Esfahan Bin Rostam Zulkhairi 90
3 Muhammad Haikal Bin Adzmir 80
4 Arief Zuhaily Bin Arman 70
5 Adam Muaimin Bin Fahizam 60
6 Muhammad Hanif Bin Adzmir 50
7 Ahmad Hanaaei Bin Mohd Rafidi 40
8 Faris Hazreen Bin Jasyri 30
9 Daanish Muhammad Yadi 20
Male 20 - 29  
rank Name Points
1 Iqmal Hakim Bin Zamani 100
2 Mohamad Solehin Bin Idris 90
3 Simon Tiew Hung Liang 80
4 Abdullah Fahmi Bin Ibrahim 70
5 Khairul Na'im Bin Ya'akub 60
6 Farid Rumaizee Bin Mohd Zailani 50
7 Syed Omar Aljunid Bin Syed Abdul Rahmad 40
8 Azim Imran Bin Azhari 30
9 Muhammad Zulfazli Bin Zakaria  20
10 Lim Chin Cheong 10
Male 30 - 39  
rank Name Points
1 Jose Luis Larrosa 100
2 Abdul Hafiz Bin Salleh 90
3 Hisham Hamzah 80
4 Muhammad Diahidayat Bin Idris 70
5 Mohd Rody Sazali Bin Mohd Rodzhi 60
6 Firdaus Fadli Noordin 50
7 Fabian Bin Andraw 40
8 Razif Bin Kamil 30
9 Romain Patrick Noel Bottier 20
10 Chen Kin Cheong 10
Male 40 - 49  
rank Name Points
1 Muhammad Fauzi Othman 100
2 Gerald Yong Khin Chuen 90
3 Saiful Nizam Bin Kamal Ariffin 80
4 Hairul Azman Bin Asar 70
5 Kenkent Ng Kok Hiong 60
6 Che Wan Abdullah Bin C W Mohamad 50
7 Ridzwan A. Rahim 40
8 Wong Yik Lin 30
9 Lay Chee Hwee 20
10 Ho Oon Seng 10
Male 50 - 59  
rank Name Points
1 Stephen James Jestico 100
2 Serge Dominichini 90
3 Tan Thean Peng 80
4 Marriott, Michael John 70
5 Muhamad Umar Swift 60
6 Ng Yew Hock 50
7 Mohamed Izam Mohamad Yusof 40
8 Tan Wai Leong 30
9 Leong Kar Hing 20
10 Leong Thin Chee 10
Male 60+    
rank Name Points
1 Aw Seng Meng 100
2 Mohamad Pauzi Bin Ismail 90
3 Yim Eng Fatt 80
4 Wong Yew Tho  70
5 Chin Chee Howe 60

 

 

MOWS Swimmers Ranking (Female)

 

Female 13 - 19  
Rank Name Points
1 Nur Syamiera Natasya Binti Rohissyam 100
2 Syahirah Idra Binti Samsul 90
3 Nuereyn Syaza Camelya Binti Shahriman 80
4 Hannah Binti Kamaruzaman 70
5 Chua Min Ling 60
6 Diya Aisha Binti Sarizal Yusman 50
7 Nur Amirah Binti Khamarul Baharin 40
8 Leong Wen Miin 30
9 Puteri Hannah Yasmin Binti Amran 20
10 Nurdamia Qaisara Binti Noh 10
Female 20 - 29  
Rank Name Points
1 Hoh Hui Shan 100
2 Elle Chang Pui Yan 90
3 Yap Ei Leen 80
4 Nursyazwani Mukhtar 70
5 Madihah Md Saleh 60
  Female 30 - 39  
Rank Name Points
1 Chong Min Yen (Beverly) 100
2 Clara Chung Lai Sze 90
3 Emily Wang 80
4 Lu Yee Ping 70
5 Janice Chan Tze Pei 60
6 Lim Ching Fung 50
7 Natisha Binti Najme Khir 40
8 Poon Wei Leng 30
9 Nor Hana Binti Dinyati 20
10 Lee Mei Yen 10
  Female 40 - 49  
Rank Name Points
1 Angelia Ong Su Lin 100
2 Cheah Mei Ling 90
3 Liew Fee Keow 80
4 Mun Pui Yee 70
5 Abrizah Binti Hashim 60
6 Heng Ai Yin (Junn) 50
7 Kellie Itoe 40
8 Heh Siang Nee 30
  Female 50 - 59  
Rank Name Points
1 Lisa Tandy 100
2 Geertruida Martha Maria Knijnenburg 90
3 Sin Sow Kuan 80
4 Hubertina Maria Nicolaas Van Oostrum 70
5 Shereen Eng 60
6 Yasmin Suleiman 50
7 Teoh Siew Nguk 40

 

 

Sponsors




OWS Monthly Training  At PD or Putrajaya